Jeśli czeka cię kapitalny lub bieżący remont mieszkania, pamiętaj, aby w planowanych pracach uwzględnić środki mające na celu ograniczenie hałasu od sąsiadów lub z ulicy. Wygłuszenie mieszkania jest dość kosztowną pracą, ale efekt końcowy jest tego wart! Nie będziesz już musiał być świadkiem rozmów między sąsiadami, słyszeć hałasu windy i drżeć na widok głośno bawiących się dzieci w mieszkaniu nad Tobą. Proces izolacji akustycznej pomieszczenia dokładnie wpływa na wszystkie powierzchnie, dlatego ważne jest, aby przeprowadzić go przed rozpoczęciem prac wykończeniowych i wybrać materiały pasujące do niuansów Twojego mieszkania.
Od czego zacząć wygłuszanie?
Przede wszystkim należy określić, z jakimi rodzajami i źródłami hałasu należy się uporać. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu od jakiegoś czasu, znasz główne obszary problemowe, ale jeśli planujesz remont nowego pokoju, lepiej jest ubezpieczyć i zapewnić izolację akustyczną wszystkich powierzchni.
Głównymi źródłami hałasu i głośnych dźwięków będą:
- Okna – dobrej jakości systemy okienne rozwiążą problem.
- Drzwi – drzwi wejściowe muszą być wykonane na zasadzie warstwowej, a drzwi wewnętrzne wymagają fachowego montażu i braku jakichkolwiek szczelin z podłogą i obwodem ościeżnicy.
- Podłogi – właściwy wybór podłogi i podłoża zmniejszy hałas uderzeniowy pochodzący od Ciebie i hałas domowy od sąsiadów z dołu.
- Ściany – to, które ściany poddać temu zabiegowi zależy od każdego przypadku, zaleca się zastosowanie powłoki wygłuszającej dla ścian wychodzących na szyb windy oraz sąsiadujących z sąsiadami.
- Sufit – pod sufitem podwieszanym lub napinanym układa się specjalne materiały, które jednak redukują tylko hałas dźwiękowy (muzyka, rozmowy, sprzęt AGD), ale nie uderzeniowy.
- Dla całkowitego wyciszenia i wygłuszenia mieszkania konieczne jest przeprowadzenie wszystkich prac w kompleksie i nie zapominanie o takich źródłach hałasu jak gniazdka, rury grzewcze i pęknięcia w suficie – doskonale przewodzą one dźwięki, wielokrotnie je wzmacniając.
Izolacja akustyczna dla mieszkań: rodzaje materiałów
Wybierając materiał do pracy, należy rozważyć, jaki rodzaj hałasu należy zredukować. Materiały dźwiękoizolacyjne stosowane są w celu zmniejszenia hałasów uderzeniowych (nagłe głośne dźwięki, tupanie, przedmioty spadające na podłogę), a materiały dźwiękoizolacyjne w celu zmniejszenia hałasów akustycznych (rozmowy, muzyka, hydraulika). W pierwszym przypadku potrzebny jest materiał, który będzie pochłaniał dźwięk, a w drugim – służył do jego wyświetlania.
Wybór materiału będzie również zależał od powierzchni, na której będzie używany oraz planowanego budżetu.
Główne materiały do wygłuszania mieszkań to:
- Wełna mineralna – najbardziej powszechny materiał budżetowy, skutecznie redukuje hałas każdego pochodzenia, ma długą żywotność, niepalna, nadaje się do prawie wszystkich powierzchni.
- Płyty korkowe – naturalny materiał, który skutecznie odbija hałas, idealny jako wykładzina podłogowa, ochroni Twoich sąsiadów przed hałasem uderzeniowym z Twojego mieszkania, a Ciebie przed dźwiękami zewnętrznymi. Wadą jest dość wysoka cena i niska trwałość (łatwo tworzą się rysy i wgniecenia).
- Membrany dźwiękoizolacyjne – cienki nowoczesny materiał, który dzięki dużej gęstości zapewnia dodatkową izolację akustyczną konstrukcji szkieletowych. Mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami, nie odkształcają się i są odporne na wilgoć.
- Panele dźwiękochłonne są prefabrykowaną konstrukcją przeznaczoną dla szerokiego zakresu fal dźwiękowych. Mogą być wykonane z materiałów drewnianych, wełny mineralnej, z dodatkiem piasku kwarcowego lub w postaci konstrukcji wielowarstwowych (system płyt dźwiękochłonnych). Pierwsza warstwa paneli będzie pochłaniać główną falę dźwiękową, a pozostała jej część będzie absorbowana przez strukturę materiału wewnętrznego.
- Nowoczesne miękkie materiały akustyczne i dźwiękochłonne z włókna szklanego w osłonach typu spunbond. Zapewniają wysoki poziom ochrony przed hałasem uderzeniowym, akustycznym i wibracyjnym, a ich cienka konstrukcja pozwoli zaoszczędzić jak najwięcej miejsca.
- Pianka poliuretanowa jest uniwersalnym materiałem, który jest niepalny i nieprzepuszczalny dla wilgoci, a dzięki pokryciu całej powierzchni skutecznie redukuje hałas powietrzny.
- Specjalne wyposażenie do pomieszczeń wymagających całkowitej ciszy (studia nagrań), np. pianka akustyczna.
- Różne materiały uszczelniające i uchwyty wibroizolacyjne – redukują obciążenie wibracjami i hałasem uderzeniowym.
Aby nie dokonać złego wyboru materiałów bezpośrednio do swojego lokalu, warto skonsultować się z ekspertami – wtedy wygłuszenie mieszkania przyniesie maksymalny efekt.
Materiały przyjazne dla środowiska i zminimalizowana utrata przestrzeni
Większość prac zmniejszy powierzchnię pomieszczenia i obniży wysokość sufitu – aby nie stało się to niemiłą niespodzianką, przeanalizuj z wyprzedzeniem, kilka metrów, które jesteś gotów poświęcić w imię spokoju i ciszy w mieszkaniu.
Zwróć uwagę na przyjazność materiałów dla środowiska – dokładnie zapoznaj się ze składem i certyfikatami jakości produktów. Nie zapominajmy o odporności na wilgoć – nie wszystkie materiały do izolacji akustycznej w mieszkaniu będą odpowiednie do łazienki czy kuchni.
Bardzo ważne jest zabezpieczenie wszystkich spoin, szczelin i pęknięć specjalną masą uszczelniającą oraz upewnienie się, że metalowe części konstrukcji nie dotykają ścian – będzie to źródłem hałasu wibracyjnego.
Wyciszenie mieszkania wymaga specjalnych nakładów pracy i kosztów finansowych, ale rekompensuje to komfort mieszkania i wzrost jego wartości na rynku mieszkaniowym!
Izolacja akustyczna ścian
Specjaliści zalecają rozpoczęcie prac wygłuszających w mieszkaniu, w którym są ściany. Po pierwsze, jest to główne źródło różnego rodzaju hałasu i największa powierzchnia, a po drugie ściany dźwiękoszczelne mogą wymagać dodatkowych wielowarstwowych konstrukcji. Prawidłowo wykonana izolacja akustyczna ścian w mieszkaniu ochroni Cię przed hałasem uderzeniowym, lotniczym i wibracyjnym.
Izolacja akustyczna ścian w mieszkaniu: od czego zacząć
Przede wszystkim należy określić zakres prac: czy będzie to całkowite wygłuszenie ścian w mieszkaniu, czy też prace przewidziane są dla poszczególnych ścian. Najbardziej kłopotliwe są zazwyczaj ściany sąsiadujące z sąsiadami i wychodzące na powierzchnie wspólne (windy, klatki schodowe). Ściany z otworami okiennymi zazwyczaj nie wymagają specjalnej izolacji akustycznej, wystarczy zamontować nowoczesne wielokomorowe okna z podwójnymi szybami.
Następnie należy określić sposób izolacji akustycznej ścian, będzie to również zależało od powierzchni pomieszczenia. Jeśli wielkość pomieszczenia pozwala, można poświęcić 10 – 15 cm od ściany i zainstalować skuteczne struktury ramowe. Cóż, jeśli pokój jest dość mały, to materiały o niewielkiej grubości, które są przyklejone bezpośrednio do ściany, będzie zrobić.
Przed przystąpieniem do prac instalacyjnych należy dokładnie obejrzeć ściany i w przypadku wystąpienia pęknięć lub szczelin wypełnić je specjalnym uszczelniaczem wibroakustycznym. Należy również uszczelnić połączenia i szczeliny instalacji grzewczych w miejscach ich mocowania do ścian.
Należy pamiętać o wygłuszeniu gniazdek, które są źródłem hałasu od sąsiadów. Nie rób tego sam, zwróć się do specjalisty, w przeciwnym razie niewłaściwy materiał do tego celu może się łatwo zapalić.
Izolacja ścian od hałasu za pomocą konstrukcji szkieletowych
Ta opcja izolacji akustycznej jest droższa, wymaga udziału kompetentnych fachowców i zmniejszy powierzchnię pomieszczenia, ale jest bardziej skuteczna w walce z hałasem różnego typu. Kolejność prac jest następująca:
- Przygotowanie ścian – wypełnienie szczelin mogących rezonować dźwięk uszczelniaczem wibroakustycznym. Nie jest wymagane dodatkowe wyrównywanie ścian.
- wyeliminowanie ewentualnych drgań od konstrukcji i powierzchni przyległych poprzez zaizolowanie ich taśmą tłumiącą.
- Montaż profilu – obowiązkowe zastosowanie wieszaków wibracyjnych, za pomocą których konstrukcja będzie mocowana do sufitu.
- Przestrzeń pomiędzy profilem a ścianą wypełniona jest miękkim materiałem (wełna mineralna, płyty bazaltowe, maty z włókna szklanego, płyty z włókna drzewnego itp.) To, który materiał blokujący ściany jest odpowiedni dla Ciebie, zależy od rodzaju i źródeł hałasu w Twoim mieszkaniu.
- Konstrukcja jest zamknięta płytą gipsowo-kartonową, a wszystkie połączenia są zabezpieczone uszczelniaczem wibroakustycznym.
Takie wielowarstwowe struktury redukują wibracje i hałas akustyczny nawet o 80% – najważniejsze jest prawidłowe zamontowanie i dobranie materiałów do wypełnienia przestrzeni.
Bezramowa izolacja akustyczna ścian
Opcja ta sprawdza się w przypadku konieczności ocieplenia ścian wewnętrznych lub w pomieszczeniach, w których liczy się każdy centymetr przestrzeni. Możesz to zrobić sam, ale zanim to zrobisz, musisz wypoziomować ściany – różnice powyżej 2 cm mogą zniweczyć wszelkie środki redukcji hałasu.
Płyty i panele bezramowe mocowane są bezpośrednio do ściany za pomocą kleju lub specjalnych kołków akustycznych. Następnie montuje się płytę gipsowo-kartonową (będzie ona stanowiła dodatkową barierę dla dźwięku) i można przejść do wykończenia ścian.
Jaki jest najlepszy sposób na izolację ścian?
W celu uzyskania skutecznej izolacji akustycznej na ścianie, eksperci zalecają stosowanie następujących sprawdzonych i nowoczesnych materiałów:
- Akustyczna ekologiczna płyta szklana Szumanet-EKO. Doskonała jako miękka warstwa w systemach szkieletowych, niepalna, a brak żywic w jej składzie pozwala na stosowanie jej w pokojach dla dzieci.
- Systemy paneli dźwiękochłonnych – ZIPS-III-Ultra nie wymagają wznoszenia systemów szkieletowych, łatwy montaż eliminuje powstawanie szczelin, kompozycja z włókna szklanego doskonale redukuje szumy uderzeniowe i powietrzne.
- Wielowarstwowe panele akustyczne z piaskiem kwarcowym PhoneStar Quadrex mogą zredukować do 90% hałasu lotniczego, a ich niewielka grubość pozwala zaoszczędzić powierzchnię podłogi.
- Miękki materiał Termozvukoizol Forte nadaje się do każdego pomieszczenia; przy grubości zaledwie 12 mm ściana dźwiękoizolacyjna z nim redukuje hałas o 31 dB.
- Izolacja ścian w mieszkaniu od natrętnego hałasu zwiększy koszty remontu, ale cały wysiłek się opłaci: nie będziesz już świadomy osobistego życia sąsiadów i będziesz mógł wygodnie spędzać czas w swoim domu bez obcych dźwięków!
Izolacja sufitu
Sufit jest głównym źródłem hałasu uderzeniowego pochodzącego od sąsiadów z góry. Jeśli w mieszkaniu nad Tobą nie zadbano o izolację akustyczną podłogi, tupanie, upadki ciężkich przedmiotów, głośne zabawy dzieci znacznie skomplikują Ci życie. Sufity panelowe nie mogą w pełni chronić przed hałasem powietrznym: głośnymi rozmowami, odgłosami zwierząt i pracujących maszyn. Odpowiednie odszumianie sufitu może wielokrotnie obniżyć poziom hałasu, a w połączeniu z podobnymi działaniami na ścianach może zredukować dźwięki obce nawet do 90%.
Wygłuszanie sufitów: Od czego zacząć
Dużą zaletą wygłuszenia sufitu w mieszkaniu będzie możliwość jego wykonania bez większych remontów. Nowoczesne materiały pozwalają na szybkie wykonanie prac, a sufity napinane lub podwieszane ukryją ingerencję i nadadzą pomieszczeniu estetyczny wygląd.
Wybór metody i materiału powinien rozpocząć się od pomiaru poziomu hałasu i analizy jego rodzaju. W tym celu można skorzystać z usług specjalistów, którzy dobiorą ilość i rodzaj materiałów biorąc pod uwagę powierzchnię pomieszczenia, materiał budowlany domu oraz płytę stropową. Bardzo skuteczne jest łączne stosowanie miękkich materiałów dźwiękochłonnych i odbijających dźwięk. Są one instalowane w określonej kolejności w kilku warstwach: najpierw dźwięk z góry przechodzi i „zatapia się” w miękkich absorberach, a następnie materiały odbijające dźwięk służą jako bariera dla reszty fali dźwiękowej.
Ważne! Montaż sufitu napinanego bez warstwy dźwiękoizolacyjnej może spowodować „efekt bębna” – cienka folia będzie wzmacniać fale dźwiękowe ze względu na pustą przestrzeń, a słyszenie sąsiadów z góry będzie się tylko nasilać.
Efektywna izolacja sufitu: Kolejność prac
Podobnie jak w przypadku ścian, izolacja akustyczna sufitu może być wykonana metodą szkieletową lub bezszkieletową. Każda opcja ma swoje własne cechy: rama może zająć do 17 mm wysokości sufitu, ale jest bardziej skuteczny w walce z hałasem, podczas gdy bezramowe panele ZIP są proste iw pełni gotowe do instalacji, ale mają niższy wskaźnik izolacji akustycznej hałasu lotniczego.
Kolejność prac przy wykonywaniu izolacji akustycznej stropu metodą bezramową jest następująca (na przykładzie płyt ZIPS-III-Ultra):
- Sufit musi być wyrównany i otynkowany, jest to ważny etap prac, przy różnicach wysokości powyżej 5 cm materiał nie będzie przylegał do sufitu, co zmniejszy jego skuteczność. Wszystkie pęknięcia zabezpieczone są uszczelniaczem wibroakustycznym.
- Taśma dampfer przyklejona do sąsiednich ścian, owinięta wokół rur grzewczych, aby zapobiec drganiom i przenikaniu dźwięku po ścianach (szczególnie ważne w domach z płyty).
- Montaż płyt do stropu za pomocą specjalnych łączników wibroizolacyjnych, które są już w komplecie z systemem ZIPS.
- Wszystko to pokryte jest płytą gipsowo-kartonową, a szwy również pokryte są masą uszczelniającą. Sufit jest gotowy do wykończenia.
Całkowita grubość gotowego systemu wynosi tylko 55 mm, co jest idealnym rozwiązaniem dla pomieszczeń z niskimi sufitami. Bezramowa izolacja akustyczna na suficie doskonale nadaje się do sufitów napinanych, najważniejsze jest, aby wybrać odpowiedni materiał.
Jeśli zdecydowali się Państwo na system ramowy, sufit w mieszkaniu będzie cichy w następujący sposób.
- Instalacja ramy – nie jest konieczne, aby wyrównać sufity, ale jest to również konieczne, aby traktować wszystkie pęknięcia i połączenia z uszczelniaczem i zagruntować powierzchnię. Ważną kwestią na tym etapie będzie mocowanie konstrukcji – stosuje się specjalne podkładki dystansowe i wieszaki wibroizolacyjne, aby elementy mocujące nie stały się źródłem dodatkowego hałasu wibracyjnego.
- Wypełnienie przestrzeni miękkim materiałem dźwiękochłonnym. Wełna mineralna, płyty z włókna szklanego, styropian, membrany, panele akustyczne. Można stosować kilka materiałów jednocześnie, tak aby izolacja akustyczna sufitu była jak najbardziej efektywna.
- Konstrukcja jest zamykana za pomocą zwykłych lub akustycznych płyt gipsowo-kartonowych i jest gotowa do użycia.
Uwaga, skuteczne wygłuszenie stropu w pomieszczeniach o dużej wilgotności jest możliwe tylko po dodaniu warstwy membrany – zapobiega to uszkodzeniu wełny mineralnej przez wilgoć.
Najlepsza izolacja akustyczna dla sufitów: Wybór właściwych materiałów
Jaka bariera dźwiękochłonna sufitu będzie skuteczna? Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie, najlepiej jest stosować materiały dźwiękochłonne i odbijające dźwięk w połączeniu, dzięki czemu wielowarstwowa konstrukcja maksymalnie chroni przed hałasem z góry. Wybierając izolację akustyczną dla sufitu, eksperci zalecają zwrócenie uwagi na następujące materiały:
– Izolacja akustyczna Tecsound – pomimo minimalnej grubości, materiał posiada dużą masę, która skutecznie pochłania hałas uderzeniowy i wibracyjny, co pozwala na stosowanie go w różnych konstrukcjach budowlanych i technicznych.
– Płyty dźwiękoizolacyjne PhoneStar – skutecznie redukują hałas lotniczy dzięki składowi piasku mineralnego i specjalnej konstrukcji. Nadaje się do wygłuszania sufitów i doskonale łączy się z innymi materiałami dla uzyskania maksymalnego efektu.
– Miękki, aby mieć Thermozvukoizol – stosowany jako ochrona przed hałasem uderzeniowym i powietrznym na suficie, tkanina z włókna szklanego ma wskaźnik izolacyjności akustycznej około 30 dB.
– Akustyczna płyta z włókna szklanego Shumanet-EKO – idealna do konstrukcji podwieszanych, brak szkodliwych substancji w składzie pozwala na stosowanie tego materiału u dzieci. Dodatkowym atutem będą wysokie właściwości termoizolacyjne materiału.
Sytuacje, w których właściciele mieszkania, aby dbać o swoich sąsiadów poniżej i zrobić jakość podłogi dźwiękoszczelne są rzadkie, więc jedynym sposobem, aby pozbyć się hałasu z góry byłoby zrobić sufit izolacja dźwięku w sobie.