Izolacja akustyczna

Izolacja akustyczna w mieszkaniu: najważniejsze rzeczy w skrócie

Bardzo trudno jest osiągnąć pełną izolacyjność akustyczną w nowoczesnych budynkach mieszkalnych. Aby pozbyć się zewnętrznego, uciążliwego hałasu, konieczne jest wykonanie szeregu prac.

W tym artykule opowiemy jak odizolować mieszkanie od hałasu z zewnątrz, jakie materiały są do tego potrzebne oraz jakie są korzystne sposoby wygłuszania.

Montaż izolacji akustycznej dla ścian, sufitu i podłogi

Domy panelowe i nowoczesne nowe budynki charakteryzują się wysokim poziomem hałasu. Głównym powodem są cienkie ściany. Przed rozpoczęciem należy sprawdzić materiał, z którego wykonane są ściany oraz ich grubość. Jeśli ściany są niezawodne, ale poziom hałasu jest wysoki, przyczyną są pęknięcia lub niewłaściwy montaż komunikacji, drzwi i okien.

Po wyłączeniu tych problemów należy wykonać następujące czynności:

 1. Przygotowanie ścian. Oczyścić je z brudu, sprawdzić pod kątem wad, pęknięć. Wszystkie puste otwory po wylotach należy wypełnić pianką montażową lub lepiej gipsem.
 2. Dobór wysokiej jakości materiałów do izolacji akustycznej.

Współczesny rynek oferuje wiele różnych materiałów dźwiękochłonnych.

W naszym sklepie można kupić niedrogie opcje o wysokiej jakości.

Istnieje kilka rodzajów izolacji akustycznej, w zależności od tego, jaki materiał zostanie wybrany:

 • miękka izolacja akustyczna
 • twarda izolacja akustyczna
 • płynna izolacja akustyczna

Membrany samoprzylepne nadają się do miękkiej izolacji akustycznej. Są one wykonane z włókien naturalnych lub syntetycznych. Na ściany i sufity można kupić włókna igłowane, a na podłogę wykładzinę z włókien poliestrowych. Często stosuje się niedrogi materiał, jakim jest wełna mineralna.

Solidna izolacja jest wykonywana za pomocą konstrukcji płytowych, które składają się ze specjalnych materiałów dźwiękoszczelnych lub warstw pomiędzy płytami. Panele mogą być łączone z kilku płyt, które posiadają wewnątrz materiał izolacyjny. Warstwa ta wykonana jest z piasku kwarcowego lub wełny mineralnej. Płyty wykonane są z bazaltu, włókna poliestrowego, zszywanego włókna szklanego i materiału korkowego.

Najtańszą opcją wygłuszenia jest pianka z tworzywa sztucznego. Pod względem wytrzymałości i jakości ustępuje on wszystkim nowoczesnym materiałom. Dlatego, jeśli budżet pozwala, lepiej jest użyć powyższych.

Płynna izolacja jest wybierana przez właścicieli, którzy chcą stracić powierzchnię mieszkania. Do takiej izolacji akustycznej wystarczy jedna niewielka warstwa kleju pomiędzy płytami GWP, GKL, sklejką.

Tak więc, główne sposoby na przeprowadzenie wygłuszenia mieszkania to:

 1. Wariant ramy. Najpierw należy wykonać szyny i zamocować na nich panele okładzinowe. Może to zrobić tylko kompetentny specjalista, ponieważ poziom wydajności zależy od prawidłowego montażu paneli. Wadą jest utrata powierzchni mieszkania wysoki koszt pracy.
 2. Membrana i płyty. W ten sposób można odizolować od hałasu ściany, podłogę i sufit. Metoda ta jest również jedną z najskuteczniejszych, a cena jest tańsza od metody ramowej.
 3. Metoda „Floating”. Nie wymaga stosowania sztywnych łączników i nadaje się do izolacji akustycznej podłogi. Podłoga jest wstępnie przygotowana, konieczne jest zakończenie wygłuszania i położenie bariery wodnej. Na wierzchu znajduje się wzmocniony jastrych, na którym układana jest wykładzina podłogowa. Dzięki tej metodzie mieszkanie może być dobrze chronione przed hałasem wibracyjnym.

Zaleca się stosowanie lekkich materiałów do izolacji akustycznej sufitu, aby nie obciążać zbytnio konstrukcji i nie dopuścić do poluzowania się materiałów. Jeśli sufit podwieszany jest już zamontowany, można po prostu zdjąć panele, zamontować izolację i ponownie umieścić panele na swoim miejscu.

Podczas wykonywania izolacji akustycznej w mieszkaniu, wielu właścicieli myśli o zaizolowaniu tylko wspólnej ściany z sąsiadami. Efektywność z tego tytułu będzie minimalna, ponieważ w nowoczesnych budynkach wielokondygnacyjnych elementy nośne stanowią jedną całość. Omijając jedną izolowaną powierzchnię, hałas będzie rozprzestrzeniał się przez ściany boczne i podłogi. Dlatego do rozwiązania tego problemu należy podejść kompleksowo.

Wygłuszanie w mieszkaniu własnymi rękami

Możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, izolując swoje mieszkanie własnymi rękami.

Na przykład w przypadku sufitu odpowiednie jest zastosowanie struktur wielowarstwowych. Metoda ta nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności, można ją wykonać samodzielnie według następującego schematu:

 • Usunięcie starej podłogi
 • Klejenie materiału akustycznego z dodatkowym mocowaniem za pomocą kołków
 • Zawieszenie profili w odległości 60 cm.
 • Poduszka powietrzna pomiędzy płytami a materiałem akustycznym o grubości 5-10 cm
 • Obudowa z płyt gipsowo-kartonowych.

Jeśli nie wiesz zbyt wiele o okablowaniu, lepiej nie ryzykować i skontaktować się ze specjalistą.

Bądź odpowiedzialny przy wyborze materiałów, ponieważ wynik zależy od ich jakości. Izolację akustyczną znacznie łatwiej i taniej jest wykonać przed wykończeniem mieszkania.

Koszt środków izolacji akustycznej

Cena tych prac zależy od następujących czynników: istniejący i wymagany poziom przenikania dźwięku, jakość, materiały budowlane i wybrana metoda.

Koszt wzrasta, jeśli izolacja akustyczna ma być przeprowadzona w specjalnych pomieszczeniach, np. studiach nagraniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *