Wygłuszenie sufitu i podłogi w mieszkaniu od sąsiadów z góry i z dołu?
Nie jest tajemnicą, że kluczem do dobrych nerwów i zdrowego snu jest cisza w mieszkaniu. Jednak w nowoczesnym apartamentowcu osiągnięcie całkowitej ciszy nie jest takie proste. Dlatego, aby odizolować hałas od sąsiadów trzeba będzie wykonać kompleks prac, wymagających czasu i znacznych nakładów finansowych. Jeśli pragnienie, aby żyć w komforcie i ciszy dla Ciebie jest droższe, w tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz zrobić.
Jak wykonać izolację akustyczną od sąsiadów? Zanim zaczniesz wykonywać prace nad wygłuszeniem mieszkania od sąsiadów jest zrozumienie źródeł i rodzajów hałasu. Wiadomo, że aby pozbyć się hałasu wystarczy odizolować konkretny element mieszkania – ścianę, podłogę lub sufit.
Źródła hałasu
Źródła hałasu są następujących rodzajów:
Hałas uliczny (dźwięk hamulców, głosy ludzi, hałas uliczny, szczekanie psów, miauczenie kotów itp.) Hałas ten pochodzi z ulicy i dostaje się do mieszkania przez okna. Najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się hałasu z ulicy jest montaż okien z potrójnymi szybami. W tym przypadku grube zasłony mogą służyć jako dodatkowa izolacja akustyczna.
Sąsiadujące. Hałas taki dostaje się do mieszkania przez ściany sąsiadujące z sąsiadami w domu, sufit (konieczna jest izolacja sufitu od hałasu z góry) i podłogę, a także przez szczeliny między płytami i gniazdkami. Warto zaznaczyć, że hałas od sąsiadów jest najczęstszym powodem, dla którego warto pomyśleć o izolacji akustycznej.
Hałas od strony wejścia (odgłosy windy, rozmowy sąsiadów, odgłosy kroków na schodach itp.) Taki hałas zwykle dochodzi przez drzwi wejściowe. Aby nie słyszeć go na tyle często, aby wymienić drzwi wejściowe na lepsze jakościowo lub dokonać gruntownego wygłuszenia już dostępnych.
Lokalny hałas. Taki hałas powstaje w Państwa mieszkaniu i dociera do sąsiadów na wszystkie powyższe sposoby i może ich denerwować tak samo, jak Państwa denerwuje ich hałas.
Techniki wygłuszania
Mieszkanie może być wygłuszone częściowo (ściany, podłoga lub sufit) lub całkowicie.
Istnieją 3 sposoby wygłuszania:
- Rama. Oznacza to montaż na powierzchni za pomocą specjalnych szyn, w których umieszczone zostaną panele z materiału o właściwościach dźwiękochłonnych, na których następnie zamocowane zostaną panele wygłuszające. Metoda ta gwarantuje wysoką jakość izolacji ścian od sąsiadów i dźwięków zewnętrznych, ale zmniejszy powierzchnię użytkową pomieszczenia.
- Montaż membran i płyt. Metoda ta charakteryzuje się tym, że materiały wygłuszające mocowane są bezpośrednio do podłoża, a następnie pokrywane tynkiem lub cienkimi płytami wykończeniowymi. Metoda ta pod względem izolacji akustycznej jest prawie tak dobra jak metoda ramowa.
- Pływające. Stosowany tylko na podłogę jako izolacja akustyczna od sąsiadów z góry poprzez zastosowanie specjalnego materiału dźwiękochłonnego, który następnie pokrywany jest warstwą hydroizolacyjną, potem – jastrychem zbrojonym i na samym końcu – ostatecznym pokryciem podłogowym. Metoda ta jest dobra przy braku sztywnych łączników, co znacznie zmniejsza hałas spowodowany wibracjami.
Rodzaje materiałów dźwiękoszczelnych
Materiały dźwiękoszczelne dzielą się na następujące rodzaje:
- miękka izolacja (membrany, włókno szklane, wełna poliestrowa, wełna mineralna), odpowiednia do izolacji akustycznej sufitu od sąsiadów, do izolacji akustycznej ściany od sąsiadów;
- izolacja stała (płyty z włókna bazaltowego, płyty kombinowane, płyty z włókna poliestrowego, płyty z wełny szklanej, płyty korkowe, płyty styropianowe), odpowiednia do izolacji akustycznej ściany od sąsiadów.
Jeśli w Państwa mieszkaniu jest już wylewka podłogowa lub jeśli mieszkanie znajduje się w starym domu, gdzie płyty podłogowe mogą nie wytrzymać ciężaru izolacji akustycznej, najskuteczniejszym rozwiązaniem w tym zakresie jest montaż podłogi na legarach. W ten sposób szczelina powietrzna będzie działać jako izolacja akustyczna.
Alternatywne metody wygłuszania
Jak wykonać izolację akustyczną od sąsiadów najniższym kosztem? Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale niektóre przedmioty i elementy wnętrza mogą pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także służyć jako doskonałe pochłaniacze hałasu, redukując jego poziom nawet o 30%.
Gruby i duży dywan. Po zawieszeniu na ścianie lub położeniu na podłodze znacząco redukuje hałas zarówno źródłowy, jak i docelowy.
Gęste zasłony. Zasłony z gęstej tkaniny znacznie tłumią hałas dobiegający z ulicy.
Ścianka meblowa. Jeśli źródłem dokuczliwego hałasu są sąsiedzi z boku, zamontowanie wzdłuż wspólnej ściany meblościanki lub dużej szafy z pewnością go zredukuje.
Jak ściany, podłogi i sufity są dźwiękoszczelne
Każdy proces powinien być rozpatrywany oddzielnie, ponieważ techniki wygłuszania tych elementów pomieszczenia różnią się od siebie.
Wygłuszanie ścian ma na celu blokowanie dźwięków, które dochodzą z mieszkań sąsiadów z piętra. Jak wygłuszyć ścianę przed sąsiadami? Odbywa się to poprzez wygłuszenie ścian przylegających do sąsiadów (wygłuszenie od sąsiadów z boku). Do izolacji ścian można stosować membrany dźwiękochłonne z samoprzylepnym podkładem lub łączone płyty (panele), które montuje się w specjalnym stelażu. Przestrzeń pomiędzy gniazdami przelotowymi w tym przypadku należy wypełnić pianką montażową.
Izolacja akustyczna podłogi ma za zadanie zablokować hałas pochodzący od sąsiadów znajdujących się poniżej oraz sprawić, że nie będzie on przeszkadzał Tobie i Twoim domownikom. Aby wygłuszyć podłogę, najlepiej jest zastosować metodę podłogi pływającej, o której mowa powyżej.
Izolacja akustyczna sufitu jest konieczna dla ochrony przed hałasem uderzeniowym z góry, jak również dla ochrony przed hałasem od sąsiadów z góry. Jak wykonać sufit wygłuszający w mieszkaniu od strony sąsiadów? W tym przypadku lepiej wybrać bardzo lekkie materiały, które nie obciążą ramy sufitu i nie będą przywierać do powierzchni pod własnym ciężarem.